מוצרים למען בטיחותם של המבוגרים

בזכות הרפואה המודרנית ובזכות תזונה משופרת, יותר ויותר אנשים זוכים להגיע לגיל מבוגר. למעשה, רבים מאוד מגיעים לגיל מבוגר כאשר הם נמצאים בבריאות טובה, אבל גם במקרים אלה, וגם כאשר מדובר על מבוגרים שמצבם אינו כתמול שלשום, אסור להיות שאננים.

אין צורך ביותר ממעידה קלה בכדי להביא אדם בן הגיל השלישי לאשפוז ממושך בעקבות פגיעות חמורות. בגיל השלישי העצמות פריכות יותר, השרירים אינם חזקים כבעבר, וגם האינסטינקטים אינם עוד כשהיו. לכן, חשוב והכרחי להכיר את המוצרים השונים שנועדו לשמירה על בטיחות המבוגרים. אמצעים אלה יכולים למנוע פגיעות קשות, והם מאפשרים אריכות ימים מוגנת ובטוחה יותר, גם בבית וגם מחוצה לו.

ישיבה וקימה

עם העלייה בגיל מתגלה שפעולות רבות שהיו בעבר פשוטות וקלות לביצוע הופכות לקשות ומסובכות יותר. בין הפעולות שמצריכות הפעלת שרירים ניכרת, פעולות שאינן קלות כפי שהן נראות, ניתן למצוא את הפעולות שניתן לכנות בשם "פעולות מעבר". בכינוי זה אנו משתמשים לכינוי פעולות שבהן עוברים בין מצבים שונים או בין תנוחות שונות כגון – מעבר מעמידה לישיבה, מעבר מישיבה לעמידה, מעבר משכיבה לישיבה וכן הלאה.

על מנת לבצע פעולות אלה ביתר קלות, ועל מנת למנוע קשיים מיותרים ולהקטין למינימום את סיכויי המעידה תוך כדי ביצוע, נהוג להתקין סוגים שונים של ידיות אחיזה, במקומות שונים בבית. במיוחד נהוג להתקין ידיות מתאימות, שעשויות מחומרים קשיחים ועמידים, בחדרי השירותים, בחדר האמבטיה וגם בחדר השינה.

ללכת בביטחון

אחת הסכנות החמורות ביותר שאורבות לאדם המבוגר היא סכנת הנפילה. אפילו כאשר מדובר באדם בריא בדרך כלל, אין ספק שנפילה עשויה להביא לפגיעה קשה בקרב אנשים בני הגיל השלישי. העובדה שיכולת ההחלמה איננה עוד כשהייתה הופכת נפילה למסוכנת אפילו יותר.

בדיוק כדי להתמודד עם סכנה זו וכדי למנוע את התממשותה לפני שמתרחשת תאונה, חשוב לעשות שימוש בעזרי הליכה שונים. עזרי הליכה פשוטים, כגון מקלות הליכה, היו מקובלים בשימוש כבר לפני שנים רבות מספור.

יחד עם זאת, ניתן למצוא כיום עזרי הליכה נוספים ורבים יותר מאי פעם, ומדובר בעזרים שחשיבותם רבה. בין היתר ניתן למצוא כיום הליכונים שונים (מהם כאלה עם זוג גלגלים ומהם כאלה ללא גלגלים). בנוסף, ניתן למצוא גם הליכונים בעלי ארבעה גלגלים, שידועים גם בשם רולטורים.

להקל על החיים

סוג נוסף של מוצרים שיכולים לסייע בשמירה על בריאותו ובטיחותו של האדם בן הגיל השלישי הוא השלט רחוק.

לצד השלטים המוכרים והידועים לכל כגון שלט למזגן האוויר ושלט לטלוויזיה, ישנה כיום אפשרות להשיג שלטים רבים נוספים שיכולים לחסוך מאמצים מיותרים וקימה שלא לצורך. אנו מדברים על שלטים לשליטה על מפסקים, למשל. כך, אין צורך להתאמץ כאשר רוצים להדליק את האור עם רדת הערב. בנוסף, קיימת אפשרות להתקין גלאי נפח שאחראי על הדלקת האור כאשר מישהו נכנס לחדר זה או אחר.

לחצן מצוקה

אמצעי נוסף, חשוב מאין כמוהו לשמירה על ביטחון, בטיחות ובריאות הוא לחצן המצוקה. לחצנים כאלה נרכשים לרוב מאת חברות שמספקות שירותי חירום למבוגרים, באמצעות מוקד שפעיל עשרים וארבע שעות ביממה.

בין הלחצנים ישנם כאלה שמחוברים לקו הטלפון והם נייחים, ובנוסף יש כאלה שניתן לשאת אותם על פרק היד, באותו אופן שעונדים שעון.

ההיגיון שברכישת לחצן מצוקה שכזה הינו שלעולם לא ניתן לדעת מתי עשויים להיקלע למצוקה, ומאיזה סוג היא תהיה. לחצן מצוקה יכולה לסייע להזעיק עזרה גם ללא צורך בחיוג טלפוני או בזכירת המספר הנכון, למשל. מדובר, ללא ספק, על אמצעי שיכול להציל חיים.

ראו גם:

סקירת מוצרים לגיל הזהב

צרו קשר כאן דילוג לתוכן