מהו דיור מוגן בבית?

מהו דיור מוגן בבית?דיור מוגן בבית הוא מונח המשמש לתיאור מצב בו אדם חי במגורים הנקבעים על פי בחירתו, בדרך כלל בביתו, כל עוד הוא יכול, גם בגיל מבוגר מאוד. זה כולל את היכולת ליהנות מכל השירותים וסוגי התמיכה להם הוא עשוי להזדקק לאורך הזמן, כשצרכיו האישיים משתנים.

יש להבין כי דיור מוגן בבית מתאפשר בתקופת זמן בחיי אדם מבוגר, בה הוא זקוק לתמיכה בהתנהלות היומיומית, תוך שמירת איכות חייו בביתו שלו, ללא צורך במעבר לבית אבות וכיוצא בזה.

אנשים רבים סבורים כי דיור מוגן בבית יטפל בבעיות בחייהם. אך הבעיות היחידות היכולות להיות מטופלות במסגרת שירות זה הן בעיות בהן אדם עדיין מסוגל לטפל בעצמו, תוך קבלת מעט סיוע ותמיכה, כגון טיפול בכספים, טיפול אישי או קבלת טיפול בריאותי.

איכות החיים בדיור מוגן בבית

התמקדות דיור מוגן בבית היא לסייע לבני גיל הזהב להבטיח שהם יכולים לגור במקום על פי בחירתם ולקבל את העזרה לה הם זקוקים לטווח הרחוק. מטרת השירותים היא לסייע לאנשים מבוגרים לשמור על איכות חייהם ולשפר אותה. תכנית טובה, המתמקדת באיכות החיים והעונה על הצרכים האישיים הקשורים להתנהלות בבית, ניהול כספים, טיפול אישי ורפואי, נוצרת מוקדם ככל הניתן, נשמרת לאורך הזמן ומשתנה בהתאם לשינויים במצב האישי.

מבחינת בני המשפחה, הם מקבלים מענה לבעיות המתעוררות כשההורים המבוגרים מבקשים להישאר בבית,  והפתרונות כוללים התמודדות עם שיפוץ הבית והפיכתו לנגיש לגיל הזהב, הם מקבלים יותר זמן לעצמם ויכולים לאזן בין האחריות לעבודה לבין אחריות הטיפול בבן המשפחה האהוב עליהם, כולל הקלת המתח הנפשי והפיסי.

בנוסף ניתן לקבל במסגרת דיור מוגן בבית תשובות לבעיות נפוצות הקשורות לניהול חיים עצמאיים, התמודדות עם טכנולוגיה מסייעת כגון מחשבים המאפשרים תקשורת מרחוק, לחצני מצוקה חכמים וחיבור למוקד אנושי לשעת חירום.

כל הנושאים האלו מוסדרים באופן שמסמיך את נותני שירותי הדיור המוגן בבית לקבל החלטות מושכלות בנוגע לשיפור איכות החיים של בני גיל הזהב והטיפול בהם.

השירותים המוצעים במסגרת דיור מוגן בבית

תוכניות דיור מוגן בבית לרוהב מותאמות לגילו ומצבו הנפשי והבריאותי של בן גיל הזהב הנכנס. הרי שינויים מתרחשים בבני גיל הזהב ויש להיות מוכנים לכך. השינויים עשויים להתבטא במחלות כרוניות, נפילות, בעיות ראייה, בעיות שמיעה, ירידה ביכולת הקוגנטיבית ועוד. התאמת התוכנית תאפשר שליטה בשינויי החיים תוך שיפור איכות החיים והגברת עצמאותו של הנכנס לבית דיור מוגן.

אדם מבוגר חש את השפעות שינויים אלו בחיי היומיום שלו, כשהיכולות הפיסיות שלו מופחתות והצרכים משתנים. מצב זה משפיע על יכולתו לבצע פעילויות רבות בחיי היומיום, ותכנית הדיור המוגן בבית עונה על צרכים אלו בדיוק. במסגרת התכנית ניתן ליהנות משירותים הכוללים:

  • הקלת ושיפור יכולת ההתמצאות בבית
  • נהיגה בטוחה
  • שירותי תחבורה
  • שירותים חברתיים
  • מענה לצרכים בסיסיים – הגייניה, סניטריה, חיתולים למבוגרים ועוד
  • תחזוקת בית
  • טיפול רפואי
  • התקנת מתקני בטיחות כגון, חיבור למוקד חירום רפואי, התקנת לחצני מצוקה
  • חיבור טכנולוגי הכולל שימוש בטלפונים ניידים חכמים (אך פשוטים וקלים לתפעול) המיועדים לגיל הזהב.
  • תכנות מחשב מיוחדות ופשוטות המאפשרות תקשורת קלה עם בני משפחה וחברים.
תכנית הדיור המוגן בבית מציגה אף הזדמנות להפחתת הנטל מבני המשפחה באמצעות מתן מענה לצרכים האישיים.

בני המשפחה אינם צריכים לחשוש לשלומו ובטחונו של ההורה המבוגר, ובנוסף, בזכות תכנית הדיור המוגן בבית ניתן לחסוך את העלויות העצומות הכרוכות במעבר לבית אבות או למסגרת דיור מוגן, או אף שכירת מטפל סיעודי מקצועי.

צרו קשר כאן דילוג לתוכן